Menu

Monitoring cyfrowy

Monitoring cyfrowy

 

Obecnie na rynku funkcjonują obok siebie dwa systemy monitoringu. Starszy, monitoring analogowy oraz nowszy i szybko rozwijający się monitoring cyfrowy. Monitoring cyfrowy, określany również mianem monitoringu sieciowego lub IP, bazuje na nowej generacji urządzeń, kamer i rejestratorów cyfrowych, które mogą zapewnić dużo lepszą jakość obrazu. Jedynym ograniczeniem pozostają w tym przypadku zastosowane w kamerach i rejestratorach rozwiązania techniczne. Dzięki dynamicznemu rozwojowi elektroniki, współczesne kamery cyfrowe wykorzystywane w monitoringu, oferują możliwość rejestrowania obrazu w wysokich rozdzielczościach HD i Full HD, a w droższych wersjach najnowszych kamer nawet w rozdzielczości 4K. Zapis obrazu w wysokich rozdzielczościach to wielki krok naprzód w dziedzinie monitoringu. Monitoring cyfrowy pozwala bowiem na wykonywanie zbliżeń obiektów znacznie oddalonych, ale wciąż pozostających w oku kamery. Co najważniejsze są to zbliżenia bardzo ostre, pozwalające na rozpoznanie twarzy, napisu, rozczytanie numerów tablicy rejestracyjnej samochodu itd. Jeśli planujesz założenie monitoringu w swojej firmie lub w domu, najlepiej postaw właśnie na monitoring cyfrowy, które oferuje płynny obraz najlepszej jakości.

W dzisiejszych czasach zachować anonimowość w miejscu publicznym jest nie lada wyzwaniem. Oko kamery śledzi nasz każdy ruch mając tym samym zapewnić nam bezpieczeństwo. Dobrym przykładem tego, że kamery są wszędzie jest stolica Wielkiej Brytanii – Londyn. Prawdopodobnie jest on najlepiej monitorowanym miastem na świecie. Wynika to z historii, która zmusiła rząd do walki z zagrożeniem terroryzmem (IRA) na kilkanaście lat wcześniej niż w pozostałych krajach. Najlepiej strzeżonymi tam miejscami są: dworce, metra, budynki rządkowe i zabytki. Kamery zazwyczaj instalowane są w miejscach łatwo rzucających się w oczy aby odstraszyć potencjalnych włamywaczy.

0cd55ecaabc20a366ad9e88c761d7541_wide 45406-311554

Centrum monitoringu                                                          Monitoring ulicy

Nowa era w monitoringu – CCTV IP

Gwałtowny rozwój telewizji użytkowej spowodował, że użytkownicy systemów instalowanych kilka lat temu powinni zastanowić się nad możliwościami ich pilnej modernizacji. Unowocześnienie systemów, często niewielkim kosztem, spowoduje wzrost funkcjonalności i bezpieczeństwa, i ograniczy liczbę zatrudnionych przy obsłudze systemu. Patrząc na rozwój CCTV możemy wyróżnić 3 etapy rozwoju:

  • CCTV analogowa

Instalacja analogowa: przestarzały system, który ciągle jeszcze występuje w wielu obiektach. Generuje duże koszty. Spowodowane są one zapisywaniem nagrań na kamerach magnetowidowych, niemożliwością wprowadzenia programowego wsparcia dla obsługi, drogim i skomplikowanym systemem sterowania kamerami i brakiem możliwości przesyłania sygnału poza obiekt. W przypadku posiadania takiej instalacji zalecana jest modernizacja w celu ograniczenia kosztów.

  • CCTV z cyfrowym zapisem na HDD

Instalacja z cyfrowym zapisem na HDD: stosunkowo tania modernizacja istniejących instalacji analogowych. Jednocześnie jest to aktualnie najpopularniejszy budowany system. Modernizacja starej instalacji na cyfrową polega jedynie na wymianie magnetowidu na rejestrator cyfrowy. Stwarza to nowe możliwości. Sygnał wizyjny podlega cyfryzacji w rejestratorze i w takiej formie zapisywany jest na dysku komputerowym.

monitoring cyfrowy

monitoring cyfrowy

Schemat instalacji z cyfrowym zapisem – sygnał analogowy musi zostać doprowadzony osobnym przewodem do rejestratora; nie jest to praktyczne rozwiązanie i w przyszłości występują kłopoty przy rozbudowie, i zmianie konfiguracji.

Ważną zaletą tej instalacji jest fakt, że większość zadań związanych z obsługą systemu może być wykonywanych automatycznie. Istotne jest również, że sygnał z rejestratora w postaci cyfrowej da się transmitować na nieograniczony dystans, a funkcjami rejestratora można w prosty sposób sterować poprzez sieć.

  • CCTV w sieciach IP

Instalacja CCTV w sieciach IP: technologia stosowana w nowo budowanych instalacjach. Stosowana zazwyczaj w dużych systemach, obiektach rozproszonych, w budynkach o nowoczesnej strukturze instalacji teletechnicznych. Instalacja monitoringu w oparciu o sieci IP daje ogromne możliwości budowania dużych i rozległych instalacji.  Przykładem możliwości jest ogólnoświatowa sieć monitoringu firmy Cisco, która integruje 296 obiektów monitorowanych, rozproszonych w 60 krajach. W ramach tej instalacji pracuje 2661 kamer.  Ze względu na prostotę budowy i największe możliwości zastąpienia personelu przez wsparcie programowe takie systemy warto budować już dla kilku kamer, mając na uwadze, że w przeciągu 2-3 lat tego typu instalacje staną się standardem. Urządzenia do obróbki sygnału wizyjnego posiadają własne adresy IP. Można wykorzystywać analogowe fragmenty instalacji np. kamery, ściany monitorów poprzez zastosowanie konwerterów sygnału analog/cyfra zwanych webserwerami, a w odwrotną stronę dekoderami. Rejestracja sygnału może następować w tradycyjnych DVR (lokalnie) jak i w rejestratorach sygnału strumieniowego (zdalnie).

schematip

Schemat przedstawiający pracę instalacji CCTV w sieci IP z wykorzystaniem istniejących urządzeń analogowych. Kolor czerwony – analogowa część instalacji CCTV, kolor niebieski – cyfrowa część ilustracji.
  1. Kamera analogowa
  2. Zespół kamer analogowych
  3. Webserwer jednokanałowy
  4. Kamera IP
  5. Webserwer czterokanałowy
  6. Obrotowa kamera IP
  7. Dekoder cyfra/analog
  8. Dekoder wielokanałowy cyfra/analog
  9. Sieciowy rejestrator – strumieniowy (NDVR)
  10. Monitor cyfrowy
  11. Monitor analogowy
  12. Ściana monitorów analogowych

Jak widać na załączonej ilustracji wyżej budowa sieci jest prosta, a rozbudowa nie sprawia żadnych problemów – nową kamerę można podłączyć w dowolnym miejscu, poprzez jej unikalny adres możliwe jest jej sterowanie z dowolnego miejsca a udostępnianie obrazów może być w prosty sposób konfigurowane. Na przykład, część obrazów w instalacji monitoringu zakładu może być udostępniana dozorowi technicznemu i służyć nadzorowi produkcji, natomiast inne obrazy z sieci mogą być dostępne służbie ochrony, najistotniejsze obrazy można na bieżąco udostępniać np. policji. Należy jednak pamiętać, że ze względu na brak standardów generalnie do budowy sieci należy korzystać z urządzeń jednego producenta – mamy wtedy pewność, że system będzie działał poprawnie.

Firma Instalcom Monitoring Alarmy Usługi informatyczne Komputery Instalacje elektryczne Serwis komputerowy Informatyk Strony WWW Domofony , Napędy do bram , Anteny satelitarne , wzmocnienia GSM , programy dla firm, odzyskiwanie danych.  Usługi wykonujemy na terenie gminy Łosice, Siedlce, Mińsk Mazowiecki, Biała Podlaska, Warszawa, Sokołów Podlaski, Siemiatycze, Łuków. Dojazd do klienta całe województwo mazowieckie.

Możliwość komentowania została wyłączona.